Hostazor olarak yaklaşık 3 ay önce hizmete aldığımız özel yedekleme hizmeti ile ilgili yeterli açıklamayı henüz yapmamıştık. Bu yazı ile sizlerin aklınıza takılan soruları bu yazı ile cevaplayacağız.

 

Saatlik yedekleme sistemi nedir?

Saatlik yedekleme hizmeti hosting sunucularımız üzerinde kullandığımız otomatik yedekleme servisidir. Yalnızca cPanel sunucuda kullanılabilen bu yazılım ile alınan yedeklerin tamamına yalnızca panel üzerinden ulaşılabiliyor.

Bulut sunucumuz, Kendi özel ftp alanınız, Google Drive, Dropbox ve amazon bulut sistemine tam entegre edilebilen bu sistem ile planlanmış şekilde sitelerin yedekleri alınmaktadır. Minimum 30 dakika da bir yedekleme aldırabilirsiniz. Önceki yedeklemelerin tutulacağı sayıyı da belirtebilmeniz sayesinde son yedekte bir sorun olması durumunda bir önceki yedeği de kullanabilirsiniz.

 

Sistemin standart cpanel yedeklemelerinden farkı nedir?

Standart cpanel yedeklemelerinde yedekleri kullanıcı manüel aldığı için bu yedekler ftp ya da uzak ftpye atılıyor ve herkes tarafından erişilir oluyor. Şuan hizmetini sağladığımız yedekleme de ise ftp hizmeti gerekmeksizin Google Drive ve Dropbox a yedekleme yapılabilmesi ve tüm bu yedeklerin saati gelince otomatik yapılması host sahipleri için daha rahat ve daha kolay bir işlem.

Yedekleriniz sizin belirlediğiniz alanda tutulduğu için yedeklerle ilgili başkasının çalması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Peki Hosting sunucusu bozulursa firma yedeklerimi nasıl yükleyecek?

Müşterilerimizin aklına takılan sorulardan birisi de yedekleri google drive, dropbox üzerinde göremiyoruz ama panelden gözüküyorlar. Sunucu üzerinde bir sorun olursa yedeklerimiz nasıl yüklenecek?

Bu soru çok doğal bir düşünce sonucu oluşuyor. Görmediğim şeye güvenemem. Ama merak etmeyin sizler için kullandığımız bu yazılımı sunucu ile bağlayıp, hesabınızı tekrar tanımlayınca yedekleriniz tekrar erişilebilir hale gelecektir. Tek tuşla eski yedeğiniz kurulacaktır.

 

SSL Sertifikası nedir ?

SSL ; Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) kısaltılmış halidir. İnternet sitesi veya sunucu arasında veri transferi gerçekleştirilirken, verilerin kripto edilip şifrelenmesi ile bağlantının güvenli olmasını sağlar.

 

Gelen verinin kodlanmasını ve şifresini çözmesi işlemi sırasında güvenlilik ve gizliliği sağlar.
Veriyi gönderen ve veriyi alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.
İletilen dökümanların tarih ve zamanını doğrular.

 

Kimler SSL Sertifikası Kullanmak Zorundadır ?

E ticaret siteleri , bankalar üzerinden pos işlemleri yaparken tüm bankalar standartlara uygun olarak üretilmiş SSL sertifikasının sitenizde bulunuyor olması şartını aramaktadırlar. Bu nedenle E ticaret siteniz varsa hem kullanıcıların güvenliği, size güvenini sağlamak hem de bankaların şartlarını yerine getirmek için SSL sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir.

 

SSL Sertifikası Çeşitleri

SSL Sertifikalarında en popüler 4 adet çeşit bulunmaktadır.

DV (Domain Validation) Sertifika

Domain doğrulaması yapılır. E mail veya Cname bilgileri ile domainin doğruluğu kontrol edilerek verilir. En çok bu tercih edilir. Bankalar tarafından tanınır ve bilinirler.

EV (Extended Validation) Sertifika

Yeşil çubuklu SSL olarak da adlandırılır. Aşağıdaki şekilde gösterilir. Şirketler tüm evrakları ile tam doğrulama işlemi yapılır.

Wildcard (tek FQDN için birden fazla alt alan adı) Sertifika

Örnek olarak yourdomain.com için almış olduğunuz SSL sertifikasını başka subdomainlerde de kullanmak isterseniz tercih edilir. Örnekler şu şekilde.

 • www.yourdomain.com
 • secure.yourdomain.com
 • webmail.yourdomain.com
 • owa.yourdomain.com
 • anything.yourdomain.com

 

HANGİ SSL Sertifikası ?

Siteniz için SSL sertifikası alırken özellikle 256 bit ve üzeri bilinen RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi markaları almanızı tavsiye ederiz.

SEO’ da SSL’in Yeri Nedir ?

Google tarafından yapılmış olan açıklamada ve seo uzmanlarının sürekli olarak öngörülerinden yer alan  SSL sertifikası hakkında bahsetmeden konuyu kapatmak istemedik.

Google SSL sertifikasına sahip websitelerin güvenli bağlantılar elde etmesinden dolayı arama sonuçlarında daha yukarda çıkacağını belirten sızıntı açıklamalar ile kullanıcılara bu yönde ışık yakmıştır.

Merhabalar, bir süre önce duyurduğumuz yedekleme sistemi bugün Linux Cloud Hosting hizmetlerinde beta olarak kullanılmaya başlıyor.Sonrasında bütün hosting ürünlerimizde aşamalı olarak 10 Nisan 2017 tarihine kadar aktif edilecektir.  Bir çok kişinin temel ihtiyacı olan veri yedekleme sistemleri bir çok firmada günlük-haftalık ve aylık olarak sağlanıyor. Üstelik sadece kendilerinin müdahale edebildiği bir sistem ile. Hostazor olarak biz bu konuda internet sitesi sahibi herkesin hayal ettiği saatlik yedekleme ve geri yükleme otomasyonumuzu bugün devreye sokarak müşterilerimiz için bir geri dönüş noktası yaratabilme anlamında çalışmalara imza atıyoruz.

 

Sistem ile birlikte firmamız üzerinde barınan sitelerinizi istediğiniz yere yedekleyebilecek, istediğiniz an yedeğinizi tek bir tuşla geri yükleyebileceksiniz. Bu sayede sitenizde yaptığınız bir değişiklik yada güncelleme sırasında yaşayacağınız hataların önüne geçip hizmetlerimizden maksimum verim alabileceksiniz.

Neden Saatlik Yedekleme?

Saatlik yedekleme müşteriler için bir geri dönüş noktası oluşturma anlamında en uygun çözümler arasında gelmektedir. Firmamız bu sistem ile birlikte müşterilerimize verilerinin daima güvende olmasını sağlayarak odak noktalarını artık tamamen projelerini geliştirme kısmına yönlendirmelerini sağlamaktadır. Sistemde bulunan Google Drive – Dropbox ve diğer api yöntemleri ile ücretsiz bulut disk sağlayan çözüm ortaklarındanda yararlanabilecek olan müşterilerimiz için sistemde çoklu seçenek bulunmaktadır. Ayrıca Hostazor’un Depolama Sunucusu ürünleri sayesindede yedeklerinizi anlık olarak tutabileceğiniz ikincil bir çözüm daha bulunmaktadır. Linux Cloud Hosting hizmetine sahip tüm müşterilerimiz ürün detayları menüsünden yedekleme servisini aktif edebilir ve operatörlerimiz ile iletişime geçerek detaylı bilgi ve yönlendirme alabilir.

 

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz, birlikte daima ileri!

Uzun süredir altyapı çalışmalarını sürdürdüğümüz hosting sunucularımız için yeni bir dönemi yeni bir güncelleme ile beraber sunuyoruz. Firmamız başlangıçta benimsediği Daima İleri politikası ile birlikte artık tüm paylaşımlı hosting kullanıcılarına sanki paylaşımsız bir hosting deneyimine davet ediyor ve yazılımsal kurgulanabilir sistemleri ile tüm kullanıcılarımıza kullandıkları yazılımlara özel olarak derleyebilecekleri kolay ve hızlı bir altyapı sunuyoruz. Barındırmasını sağladığımız tüm müşterilerimiz için getirdiğimiz bu özellik ile birlikte php altyapısındaki yazılımlarınızın ihtiyaçları doğrultusunda istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz konfigürasyonları cPanel otomasyonu üzerinden saniyeler içinde uygulayabilir, ihtiyaçları doğrultusunda standart paylaşımlı hostinglerde barındıramadığınız web sitelerinizi size sağlanan kaynakları doğru bir konfigürasyon ile konfigüre ederek projeniz için Hostazor performansından faydalanabilirsiniz.

 

Yakın tarihte 3 webserver altyapısı bulunan sisteme geçmeden önce yaptığımız bu yenilikle birlikte, bir ürünü modüler yapıya getirip farklı amaçlar için kullanılabilir olmasına olanak sağlıyoruz.

 

Hepsi ve daha fazlası için Hostazor’u takipte kalabilirsiniz.

[Yeni Özellik] Bağlantıyı derhal kapatarak DoS saldırılarına karşı savunmak için kullanılabilen 444 durum koduna destek eklendi.
[İyileştirme] Sunucu, bir dizine erişimi reddedildiğinde dizin, otomatik oluşturma için 403 yanıtı kullanılmaktadır.
[Sorun çözümü] olağan yeniden başlatma işlemleri sırasında servis kesintilerine neden olan bir hata düzeltildi.

 

Litespeed 22 Mart 2017 tarihinde yayınladığı 5.1.14 güncellemesinde bir önceki sürümü olan 5.1.13’de meydana gelen yeniden başlatmalar sırasında oluşan hataları gidermiş, dos saldırıları için yaygın olarak kullanılan 444 koduna sahip duruma destek eklemiş ve dizin erişimi reddi için 403 kodunun yeniden yapılandırması sağlanmıştır.

  • [security] Fixed case SEC-208: Addon domain conversion did not require a package for resellers.
  • [security] Fixed case SEC-217: Self XSS Vulnerability in WHM cPAddons ‘showsecurity’ interface.
  • [security] Fixed case SEC-218: Arbitrary file read via WHM /styled/ URLs.
  • [security] Fixed case SEC-219: File overwrite when renaming an account.
  • [security] Fixed case SEC-220: Arbitrary code execution during account modification.
  • [security] Fixed case SEC-221: Arbitrary code execution during automatic SSL installation.
 • [security] Fixed case SEC-223: Security policy questions were not transfered during account rename.
 • [security] Fixed case SEC-224: CPHulk one day ban bypass when IP based protection enabled.
 • [security] Fixed case SEC-225: Code execution as root via overlong document root path settings.
 • [security] Fixed case SEC-226: Arbitrary file overwrite via WHM Zone Template editor.
 • [security] Fixed case SEC-227: Expand list of reserved usernames.
 • [security] Fixed case SEC-228: Adding parked domains to mail config did not respect domain ownership.
 • [security] Fixed case SEC-229: URL filtering flaw allowed access to restricted resources.
 • [security] Fixed case SEC-232: Demo code execution via Htaccess::setphppreference API.
 • [security] Fixed case SEC-233: Arbitrary code execution for demo accounts via NVData_fetchinc API call.

cPanel 22 Mart 2017 tarihinde güvenlik zaafiyeti nedeniyle güncelleme yaptı, bu güncelleme yukarıdaki hataların giderilmesi amacıyla yapıldı, cpanel kullanıcılarının bu güncellemeyi uygulaması güvenlikleri açısından önemlidir.

 
– Rakiplerimiz sektörde hali hazırda kullanılan sistemler ile hizmet sağlıyor. Bu sistemler %100 performans için değil, sadece standart barındırma prosedürlerine göre barındırma hizmeti sağlamak için kurgulanmıştır. Bu yüzden sizin yazılımınız ile %100 uyum sağlamamakla birlikte en ufak bir işlemde CPU ve diğer kaynaklar konusunda problemler yaşayabilirsiniz.
 
– Profesyonel olduğunu iddia eden optimizasyon sağlayıcıları tarafından sırf performans alabilmeniz için çeşitli hatalı işlemler ile yapılan optimizasyonlar sonucu içeriklerinizin gördüğü zarar size maliyet ve masraf olarak yansır.
 
– Alışılagelmiş sektörel klişe olan hazır yazılımlar ( CloudLinux – Litespeed – cPanel – Softaculous) ile standart kurulum yapıp hiçbir özelleştirme yapmadan altyapının donanım ile uyumluluğunu sağlamadan size sunulan Hosting paketleri , potansiyel performansınızın %10’unu bile yansıtmaz. Bu yazılımlar zaten kur-kullan mantığında olduğu için size sadece pazarlamasını yapan kişilere ekstra ücret kazandırmış olursunuz.
 
– Peki biz neler yapıyoruz? HOSTAZOR’da müşteriler alışılagelmiş ve artık klişe durumda olan yazılımlara istinaden Modüler Altyapısı bulunan Hotron Plus web server ile performanslarının %90’ını görmektedir. Örnek verecek olursak herhangi bir rakibimizin sağladığı barındırma ve bizim sağladığımız barındırma hizmetleri birebir kıyaslanabilir , benchmark testlerine tabii tutularak aralarındaki fark bizzat gösterilebilir. En düşük donanımda sağlanan profesyonel bir altyapı ile sizlere en yüksek donanımlarla kıyaslanacak performans sağlanmaktadır. Ayrıca Hotron Plus için özel olarak derlenmiş bir sistem sayesinde global olarak bütün lokasyonlarda ortalama standartların üzerinde , CDN kullanımına eş değer bir hizmet sağlanmaktadır.
Cache Altyapısı kısmında Hotron Plus’ın sağladığı dinamik cache algoritması ile birlikte sizler için çerez sorunları ve benzeri durumlar yaşamanız önlenerek daha stabil, altyapı konusunda daha güçlü dinamik bir webserver oluşturulmuştur. Hotron Plus diğer rakipleri ile de birebir uyum sağlamakta ve bu uyumu sayesinde %99’dan fazla fark elde etmektedir. Hotron Plus altyapısı tamamen ar-ge ürünü olduğu için ve modüler altyapıya sahip olduğu için günümüzde üretilen tüm performans ürünleri (brotli-pagespeed-aiothread-slice)  altyapısına eklenebilmekte ve tüm müşterilerimizin güncel hosting ve barındırma teknolojilerine uygun bir altyapıda hizmet almaları sağlanmaktadır.
Hotron Plus’ı üretme amacımız rakiplerimiz ile aramızdaki tek farkın teknik destek olmasını önlemek ve hizmetlerimizinde üstünlüğünü bu konuda kanıtlamaktır. Bu bağlamda Hotron Plus Web server Türkiye’de üretilen ilk webserver olma özelliğini taşıyan, modüler altyapısı ile diğer rakiplerinin çağ dışı uygulamalarını geride bırakarak sunduğu standartlar sayesinde profesyonel bir altyapı,geliştirilebilir bir kaynak ile mevcut standartları ve klişeleri alt üst edip kendine has bir yöntem ile hizmet sağlamaktır. Bugün Hotron Plus web server 5000+ site için hizmet sağlamaktadır. Memnuniyet oranı yapılan testlere göre %99.5’dir. Yakın tarihte yapacağımız Hotron Plus Webserver Webinar’da yaptığımız benchmark testleri ve diğer özellikleride sizlerle paylaşacağız.
Katılım için Link : Şimdi Başvur

Apache optimizasyonu , Hostazor‘da performansınızı önemli ölçüde etkiler. Sunucu performansını artırmanın en kolay yolu, gereksiz modülleri kapatmaktır. Bu makalemiz Apache modüllerini, hangi modüllerin kapatılacağını ve diğer Apache performans ayarlama seçeneklerini kapsar.

apache ayarları

Fonksiyonel komutlar ve yük test programı sorgulaması da dahil olmak üzere, kaynak ayarlarını değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilecek çeşitli araçlar vardır. Hostazor’un kendi Longview servisi sunucunun izlenmesinde de yardımcı olabilir. En azından, sunucunuzun RAM ve CPU kullanımı hakkında bilgi edini. Aşağıdaki  komutlarla kullanım istatistiklerini keşfedin:

echo [PID] [MEM] [PATH] && ps aux | awk '{print $2, $4, $11}' | sort -k2rn | head -n 20
ps -eo pcpu,pid,user,args | sort -k 1 -r | head -20

Kaynak ayarlama için daha spesifik kaynaklar Apache, Apache mod_status ve Apache2Buddy olarak belirlenmiştir.

İşlem Yaparken Dikkat edilmesi gerekenler
Apache yapılandırmanızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce yapılandırma dosyasını yedeklediğinizden emin olun:

Debian / Ubuntu’da:

Cp /etc/apache2/apache2.config ~ / apache2.conf.backup

CentOS / Fedora’da:

Cp /etc/httpd/conf/httpd.config ~ / httpd.conf.backup

Apache mod_status

Apache mod_status, ayrıntılı bir durum sayfası oluşturarak gelen sunucu bağlantılarıyla ilgili bilgileri görüntüler. Bu istatistiğe bir örnek: Apache’nin kendi web sitesinden görebilirsiniz : http://www.apache.org/server-status

Web sitenizin yapılandırma dosyasını açın. Bu dosya Debian / Ubuntu sistemlerinde /etc/apache2/sites-available/example.com.conf adresinde veya CentOS / Fedora sistemlerinde /etc/httpd/conf.d/vhost.conf dosyasında bulunur.

Aşağıdakileri <virtual_hosts> bloğuna ekleyin:

<Location /server-status>
 SetHandler server-status
 Order Deny,Allow
 Deny from all
 Allow from localhost
</Location>

Apache mod_status da, Apache’ye yapılan her istek hakkında ek bilgi sağlayan ExtendedStatus adı verilen bir seçenek sunar. ExtendedStatus’u etkinleştirmek için Apache yapılandırma dosyanızı düzenleyin:

/etc/apache2/apache2.conf (Debian / Ubuntu)
/etc/httpd/confd/httpd.conf (CentOS / Fedora)

ExtendedStatus On

Önemli Not : ExtendedStatus’u etkinleştirmek ek sistem kaynaklarını tüketir.

Apache’yi yeniden başlatın:

Debian / Ubuntu:

service apache2 restart

CentOS / Fedora:

/bin/systemctl reload httpd.service
yada ;
service httpd restart

Kaynak Tüketimini görüntülemek için Lynx’i indirin:

Debian / Ubuntu:

apt-get install lynx

Fedora/CentOS:

yum install lynx

İncelemek için aşağıdaki komutu uygulayın;

lynx http://localhost/server-status

Apache2Buddy

MySQLTuner’e benzeyen Apache2Buddy scripti, Apache kurulumunuzu gözden geçirerek, Apache işlem belleğinize ve genel RAM’inize göre yararlı öneriler yapar. Apache2Buddy, MaxClients yönergesine odaklanan oldukça basit bir script olmasına rağmen çok yararlıdır ve tek bir komut ile çalıştırılabilir:

curl -L http://apache2buddy.pl/ | perl

apache optimizasyonu

Modüller;

Apache, Apache 2.4 işletim sisteminde varsa, ayarlarınızı yönetmek için iki Çok İşleme Modülü sunmaktadır.

Her modül öncelikle sorguları işledikleri açılardan farklı olan alt süreçler oluşturur. Apache ayarları yapılırken en önemli unsur modülleri doğru derlemektir.

Prefork
Prefork modülü başlatmada bir dizi alt süreç oluşturur, her basit işlem yalnızca bir sorgu işlemektedir. Bu işlemler tek seferde bir sorgu ile uğraştığından, çok fazla eşzamanlı sorgu olması durumunda istek hızını düşürür. Bu gerçekleşirse, bazı isteklerin esasen üzerinde çalışılması için beklemek zorunda kalmaları gerekir. Bunun üstesinden gelmek için, oluşturulan alt süreçlerin sayısını artırın, ancak bunun kullanılan RAM miktarını arttırmadığına dikkat edin. Prefork, en güvenli modüldür ve iş parçacıklarının güvenliği olmayan modları kullanırken kullanılmalıdır.Prefork hem stabilize hemde apache performans optimizasyonu için en uygun MPM’dir.

Worker
Worker modülünün alt süreçleri işlem başına birçok iş parçacığı üretir; her iş parçacığı yeni isteklere başlamaya hazırdır. Bu, daha fazla eşzamanlı istek gelmesini sağlar ve sunucu RAM kullanımı daha azdır. Genel olarak, worker modülü daha yüksek performans sunar, ancak prefork’tan daha az güvenlidir ve işlem parçacığına dayanıklı olmayan modüller ile kullanılamaz.

Event

Event modülü sadece Apache 2.4’de mevcuttur ve çalışan MPM’yi temel alır. İşçi gibi, istek tamamlandıktan sonra basit iş parçacıklarına aktarılan KeepAlive bağlantılarına ayrılmış bir işlem parçacığıyla birlikte alt işlem başına birden çok işlem parçacığı oluşturur. Bu, birden çok eşzamanlı bağlantı için, özellikle aynı anda hepsi etkin olmayan ancak zaman zaman gelen istekte bulunanlar için iyidir. Event MPM, SSL bağlantıları durumunda çalışan bağlantılar içinde aynı işlevi görür.

Kaynak Kullanım ve Konfigürasyon Ayarları

MPM’nizi seçtikten sonra yapılandırmadaki değerleri değiştirmeniz gerekecektir. Bu ayarlar, Debian / Ubuntu’daki /etc/apache2/apache2.conf dosyasında ve CentOS / Fedora’daki /etc/httpd/conf/httpd.conf dosyasında bulunur. MPM ayarları aşağıdaki gibidir:

<IfModule mpm_prefork_module>
	StartServers     4
	MinSpareServers    20
	MaxSpareServers   40
	MaxClients      200
	MaxRequestsPerChild 4500
</IfModule>

Diğer MPM’ler için öğesini sırasıyla worker ve event için veya ile değiştirin.

Apache sunucunuzu yeniden yapılandırmanın bir sonraki adımında yukarıdaki ayarlar değiştiriliyor. Bunu yapmak için, her bir değerin ne yaptığını ve en iyi nasıl değiştirileceğini bilmeniz gerekir.

Yine yapılandırma değişiklikleri yapmanın en iyi yolu artımlı değişiklikler yapmak ve ardından sonuçları izlemektir.

Not : Apache yapılandırmasını değiştirdikten sonra, hizmeti Debian / Ubuntu’da service apache restart ile veya CentOS / Fedora’da /bin/systemctl restart httpd.service ( service httpd restart ) komutlarını kullanarak hizmeti yeniden başlatın.

StartServers
StartServers değeri başlangıçta yaratılan alt işlemlerin sayısını ve yüke nekadar bağlı olduğunu, dinamik olarak kontrol edildiğini gösterir. Sunucunuz sık sık yeniden başlatılmadığı sürece veya yeniden başlatma üzerine çok sayıda istek içeriyorsa, bu numarayı değiştirmeye gerek yoktur.

MinSpareServers
Boşta olan kaynakların minimum sayısını ayarlar. MinSpareServer değerinden daha az işlem varsa, Apache 2.2 veya daha düşük sürede saniyede bir oranında daha fazla süreç oluşturulur. Apache 2.4 ile bu oran 1’den başlayarak katlanarak artar ve saniyede 32 değere dönüşür. Bu değerin yararı, bir istek geldiğinde boşta olan bir iş parçacığı alabilmesidir; Bir sorgu olmazsa, Apache’nin yeni bir sorguyu spawn edip kaynakları alması ve isteğin geçmesi için gerekli süre artımı gerekecektir. Unutmayın, çok fazla boşta kalan işlemler sunucu üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır.

MaxSpareServers
Boşta olan alt süreçlerin maksimum sayısını ayarlar. Bu sayıdan daha fazla boşta işlem varsa, bunlar sonlandırılır. Web siteniz son derece meşgul olmadığı sürece, boşta olan işlemler bile kaynakları tükettiği için bu sayı çok yüksek ayarlanmamalıdır.

MaxClients
Eş zamanlı olarak sunulabilecek maksimum talep miktarı, herhangi bir sayı sınırın üstünde olacak şekilde sıraya alınır. Bu çok düşük olarak belirlenirse, sıraya gönderilen bağlantılar sonunda zaman aşımına uğrar; Ancak, çok yüksek olarak ayarlanırsa, belleğin aşırı kullanılmasına neden olur. Bu değer 256’dan fazla artarsa, ServerLimit değeri de artırılmalıdır.

Bunun için en iyi değeri hesaplamanın bir yolu, her Apache sürecinin kullandığı RAM miktarını mevcut RAM miktarıyla bölmek ve diğer işlemler için bir miktar yer bırakmaktır. Bu değerleri  belirlemeye yardımcı olması için ApacheBuddy’yi kullanın.

Her bir Apache sürecinin kullandığı RAM’ı belirlemek için Debian veya Ubuntu sistemlerinde httpd’yi aşağıdaki komut ile izleyin;

ps -ylC httpd --sort:rss

Kilobyte için numarayı kb cinsinden bölün.

Bellek kullanımı hakkında bilgi almak için:

free -m

Apache’nin kullandığı kaynakları tam olarak görmek için top komutunu kullanın.

MaxRequestsPerChild
Bu, bir sunucunun ömrü boyunca işlediği isteklerin sayısını sınırlar. Sınır vurulduğunda, sunucu cevap vermeyi bırakır. 0 olarak ayarlanırsa, sunucular hiçbir zaman sona ermeyecek şekilde ayarlanır. Bunun öngörülen değeri bellek sızıntısını önlemek için birkaç bindir. Bunu çok düşük ayarlamanın, sistemi yavaşlatabileceğine dikkat edin, çünkü yeni işlemler oluşturmak kaynakların yeterli olmasına bağlıdır.

ServerLimit
MaxClients değerini 256’nın üzerine çıkarmaya ihtiyacınız varsa, ServerLimit değerinizi eşleşecek şekilde artırın. Bunu yapmak için, ServerLimit satırını MPM kodunuza ekleyin ve değeri değiştirin:

ServerLimit     256

KeepAlive
Açık olarak ayarlandığında KeepAlive yönergesi, aynı TCP bağlantısından gelen çoklu isteklere izin verir. KeepAlive bağlantısı kullanıldığında, MaxRequestsPerChild yönergesine karşı yalnızca bir istek olarak varsayılır. Bu değer, MPM’nin dışında tutulur, ancak MPM seçeneklerinize yakından bağlı olabilir.

Daha Fazla Bilgi
Bu konuyla ilgili ek bilgiler için aşağıdaki kaynaklara danışmak isteyebilirsiniz. İşlemlerimiz en stabil ve genel olan ayarları içermektedir. Kaynaklarınızdan emin olmadan yapacağınız yanlış işlemler için aşağıdaki kaynaklar üzerinden bilgi edinebilirsiniz;

 Bize Sor  

 Hostazor Destek 

 Telefon Destek

 

Worker Processes ve Worker Connections

Ayarlamamız gereken ilk iki değişken, worker processes ve worker connections değişkenleridir. Her bir ayara atlamadan önce, bu yönergelerin her birinin neyi kontrol ettiğini anlamamız gerekir. Worker_processes yönergesi, Nginx’in sağlam omurgasıdır. Bu yönerge, sanal sunucumuza birçok işlemin uygun IP ve port (lar) la bağlantı kurduktan sonra spawn yapmalarını sağlamakla sorumludur. Çekirdek başına 1 işlem çalıştırmak yaygın bir uygulamadır. Bunun üzerindeki herhangi bir şey sisteminize zarar vermez ancak boşta olan işlemleri genellikle  gereksiz kullanım yaratacaktır.

 

Worker_processes öğesini ayarlamanız gereken sayı sayısını bulmak için, kurulumunuzdaki çekirdek miktarına göz atmanız yeterlidir. Hostazor 512MB paketini kullanıyorsanız muhtemelen bir çekirdek olacaktır. Daha büyük bir pakete hızlı bir şekilde yeniden boyutlandırma yaparsanız, çekirdeğinizi tekrar kontrol etmeniz ve buna göre bu numarayı ayarlamanız gerekir. Bunu, cpuinfo’yu kontrol ederek başarabilirsiniz:

 

grep processor /proc/cpuinfo | wc -l
 

Yukarıdaki komut ile ssh konsolu üzerinden cpu miktarını öğrenebilirsiniz.Diyelim ki, 1 değerini döndürüyoruz. Bu, makinemizdeki çekirdek miktarıdır.

Worker_connections komutu, çalışanımızın aynı anda Nginx tarafından kaç kişiye hizmet verebileceğini anlatır. Varsayılan değer 768’dir; Ancak, her tarayıcının genellikle en az 2 bağlantı / sunucu açtığını göz önüne alırsak, bu sayının yarısı olabilir. Bu yüzden, çalışan bağlantılarımızı tam potansiyeline ayarlamamızın nedeni budur. Bir ulimit komutu göndererek çekirdek sınırlamalarını kontrol edebiliriz:

ulimit -n

Küçük bir makinede (512MB ), bu sayı muhtemelen 1024 değerini alacaktır, bu da iyi bir başlangıç değeridir.

Yapılandırmamızı güncelleyelim:

sudo nano /etc/nginx/nginx.conf

Sonra aşağıdaki kısmı bulup aşağıdaki değerlere göre güncelleyelim ;

worker_processes 1;
worker_connections 1024;

Unutmayın, sunulabilecek bağlantı miktarı çekirdek miktarı ile çarpılabilir. Bu durumda, saniyede 1024 istemci olarak ayarlayabiliriz. Bununla birlikte bu ayar, keepalive_timeout yönergesiyle daha da azaltılabilir.

nginx ayarları

Destekleyiciler (Buffers)

Yapabileceğimiz inanılmaz derecede önemli bir destekleyici boyutudur. Arabellek boyutları çok düşükse, Nginx geçici bir dosyaya yazarak diskte sürekli okuma ve yazmaya neden olur. Bu nedenle herhangi bir ayar yapmadan önce anlamamız gereken birkaç yönerge var.

Client_body_buffer_size: Bu, istemci arabellek boyutunu işler, yani Nginx’e gönderilen POST eylemleri. POST eylemleri genellikle form gönderimleridir.

Client_header_buffer_size: Önceki yönergeye benzer şekilde yalnızca istemci header boyutunu işler. Tüm amaç ve amaçlar için “1K” genelde bu yönergeyle uygun bir boyuttur.

Client_max_body_size: Bir istemci isteğinin izin verilen maksimum boyutu. Eğer maksimum boyut aşılırsa, Nginx bir 413 hatası verir ve istemciyi engeller.

Large_client_header_buffers: Yoğum istemciler için header  arabelleklerinin maksimum sayısı ve boyutu.

Bu ayarların varsayılan değerleri aşağıdaki gibidir.

client_body_buffer_size 10K;
client_header_buffer_size 1k;
client_max_body_size 8m;
large_client_header_buffers 2 1k;

Zaman aşımı

Zamanaşımı da performansı önemli ölçüde artırabilir.

Client_body_timeout ve client_header_timeout yönergeleri, bir sunucunun istekten sonra bir istemci gövdesi veya istemci üstbilgisinin gönderilmesini bekleyeceği zamandan sorumludur. Ne bir gövde veya başlık gönderilmiyorsa, sunucu 408 hatası veriyor veya İstek süresi doldu hatası verir.

Keepalive_timeout, istemci ile canlı tutulan bağlantılar için zaman aşımı tayin eder. Basitçe söylemek gerekirse, Nginx bu süre sonra kullanıcıyla bağlantıları kapatacaktır.

Son olarak, send_timeout cevabın tüm aktarımı üzerinde değil yalnızca iki okuma işlemi arasında kurulmuştur; Bu süre sonunda istemci hiçbir şey almazsa, Nginx bağlantıyı kapatıyor demektir.

Genel ve varsayılan ayarlar aşağıdaki gibidir.

client_body_timeout 12;
client_header_timeout 12;
keepalive_timeout 15;
send_timeout 10;

Gzip Sıkıştırma

Gzip, Nginx ile ulaşan ağ aktarımının miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sunucu cpu döngülerini boşa harcamaya başlayacağından, gzip_comp_level değerini ayarlarken dikkatli olun.Genel ve varsayılan ayarlar ;

gzip       on;
gzip_comp_level 2;
gzip_min_length 1000;
gzip_proxied   expired no-cache no-store private auth;
gzip_types    text/plain application/x-javascript text/xml text/css application/xml;

Statik Dosya Önbelleği

Değişmeyen ve düzenli olarak sunulan dosyalar için önbellekleme  ayarlamak daha iyi bir seçimdir. Bu yönerge, genel konfigürasyon dosyasına  eklenebilir.Aşağıdaki kodlar varsayılan mantıkla önbellekleme için yazılmıştır.

location ~* .(jpg|jpeg|png|gif|ico|css|js)$ {
expires 365d;
}

Sunucunuzdaki dosya türleriyle eşleştirip, yukarıdaki dizideki dosya türlerinden herhangi birini ekleyip kaldırabilirsiniz.

Günlüğe kaydetme

Nginx, sunucuya gelen her isteği bir günlük dosyasına kaydeder. Bunu izlemek için analiz kullanıyorsanız, bu işlevi kapatmak isteyebilirsiniz. Sadece access_log yönergesini düzenleyin:

access_log off;

İşlemleriniz bittikten sonra ayarları kaydedip nginx’i yeniden başlatmanız yeterli olacaktır. Herhangi bir hata alırsanız Hostazor Soru & Cevap kısmına sorununuz iletebilirsiniz.

Yeniden başlatmak ;

sudo service nginx restart

Unutmayın , nginx çok hassas bir sistemdir. Ayar yaparken lütfen dikkatli davranın. Mutlu Günler! 🙂

Reseller Hosting ve Avantajları

Tüm web site sahiplerinin istediği sağlam bir hosting ile çalışmak ve sitenin hata vermemesini sağlamaktır. Reseller hosting birden çok sitenin bir hosting üzerinden yönetilmesi demektir. Kullanıcılara bir anlamı ile bayi hosting hizmeti de sunan cpanel bayi hosting sizler de bir iki web hosting fiyatına onlarca siteyi içinde barındıracak kaliteli reseller hosting sahibi olabilir ve bu sayede de sitelerinizi bir panelden toplu olarak yönetebileceksiniz. Cpanel Bayi Hosting birden çok siteye yönetebileceğiniz anlamına gelir. Aslında kullanıcılar için biraz zahmetli gibi görünse de öğrendiğiniz de sizler de kolaylıkla bayi hosting yönetebileceğinizi göreceksiniz. Hiç cpanel bayi hosting kullanmadıysanız ve sayıları onları bulan yada birden çok siteye sahipseniz mutlaka cpanel bayi hosting almalısınız. Hem mail ve veri tabanı yönetimi açısından sizlerin işini çok fazla kolaylaştıracaktır.

reseller hosting fiyatları

İnternet siteleri için son derece önemli bir konu olan veri tabanı yönetimi alt domain ve mail ayrıca dosya yönetimi gibi konuları bir elde yapabilir ve sizlerin onlarca siteyi tek kaynaktan yönetmesini sağlar. Sizler birden fazla siteye sahipseniz kaliteli cpanel bayi hosting almanız maliyet olarak çok uygun olacaktır. Cpanel bayi hosting sayesinde sizlerin tüm siteleri bir panel üzerinden yönetilebilecek ve kontrol bakımından daha basit bir hal alacaktır. Birçok reseller hosting sağlayıcısı web trafik ve web alan dışında bulunanları sınırsız yapıyor. Bir anlamda reseller hostinglerin fiyatı web trafik ve web alan miktarlarına göre hesaplanıyor.

En önemli özellik reseller hostingler de birden çok domaine web hosting açma özelliğidir ki bu kullanıcıların reselleri tercih etmelerindeki en büyük nedendir. Kimi şirketler reseller hostinglere limitsiz web alan açma izni verirken kimi firmalar ise sayıda sınırlama yapabiliyor. Limitsiz reseller hosting yer sağlayıcıların reklamlarında ve sitelerinde yazdığı gibi olsa da sınırsız domain ekleme yeri olarak düşünülmemelidir. Reseller hosting ile ancak veri tabanında kayıtlı domainlerin trafik yönetimini yapabilirsiniz.

Avantajları

 1. Web hostinglere göre ekonomik olması,

 2. Birkaç web hosting fiyatına onlarca site barındırabilirsiniz,

 3. Tüm sitelerinizi tek kanaldan yönetme imkanı,

 4. Reseller hosting satın alarak web hosting satışı yapabilirsiniz.